Taiji

taiči, taiji, Tchaj-ťi čchuan

čínské umění, které geniálním způsobem spojuje dynamickou meditaci (rozvoj vědomí), bojové umění (sebeobranu), zdravotní cvičení (léčebné i profylaktické) a qigong (umění práce s energií). Působí současně na všechny složky bytosti a to na všech úrovních - fyzické, mentální i spirituální.

STYL YANG

88 forem Yang Cheng-fu - zhruba dvacetiminutová forma, složená z pomalých kruhových pohybů, vytvořena převážně jako zdravotní cvičení.

Yang Luchan form - sestava zakladatele stylu Yang – Yang Luchana. V sestavě jsou pomalé pohyby kombinované s explozivními (tzv. fajing).

Self-defens form - jedná se hlavně o didaktickou sestavu. Učí se jako solo forma, ale následně se provádí s partnerem, díky kterému si lze lépe uvědomit své případné chyby a snáze je tak odstranit.

Systém Pao Chui (Dělová pěst) tzv. krátké a dlouhé san sao - sestavy sloužící hlavně k získání bojových dovedností a ověření funkčnosti naučených technik. Vždy se ze začátku cvičí jako stínový box a následně s partnerem. Dlouhé san sao jsou vlastně dvě poměrně rozsáhlé formy, které se vzájemně doplňují a poté se dají cvičit jako sparing proti sobě.

Zbraňové systémy - sestava s mečem, šavlí, dlouhou holí, krátkou holí a sestava s krátkou holí s partnerem.

STYL SUN

Sun Lu-tangova sestava 98 forem taijiquan - tato sestava byla vytvořena jako kompilát tří vnitřních stylů, které Sun Lu-tang ovládal - taiji, pakua a hsin-i.

Sestava s přímým mečem

WUDANGSKÝ SYSTÉM

13 pozic qigong - pokročilá forma qigong.

Sestava 18 forem - základní zjednodušená forma wudangského taiji.

Sestava 36 forem - základní tradiční forma wudangského taiji.

Sestava Taiyi (37 forem) - pokročilá forma wudangského taiji.

Rumělkový meč – sestava, z které vznikly všechny další sestavy cvičení s mečem všech ostatních stylů taiji.

Meč osmi nesmrtelných - tradiční wudangská sestava cvičení s mečem prováděná v opilém stylu.

Sestava se šavlí

Zhen Wuova tyč - sestava s dlouhou holí.